Zalety wełny

Naturalna wełna jest surowcem niezwykle przyjaznym człowiekowi.

Ze względu na swoje walory estetyczne wełna wciąż cieszy się niegasnącą popularnością, a ze względu na swoje niezwykłe właściwości, uważana jest za skuteczny materiał leczniczy.

Włókna wełniane charakteryzują się wyjątkową miękkością, znane są z doskonałych właściwości termoizolacyjnych, dźwiękochłonnych i higroskopijnych, a dodatkowo posiadają możliwość zapobiegania szkodliwemu promieniowaniu UV.

Wełna ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza przy dolegliwościach związanych z urazami kręgosłupa, chorobach układu krążenia czy nerwobólach. Od lat z powodzeniem używana jest w procesach rehabilitacji leczniczej oraz w profilaktyce.

Dobra noc i zdrowy sen

Wełna jest włóknem wykorzystywanym przez człowieka od tysięcy lat, obecnie głównie do produkcji odzieży i pościeli.
W bezpośrednim zetknięciu z ludzkim ciałem wełna daje wrażenie ciepła i przytulności.Pościel wełniana dzięki swym właściwościom higroskopijnym eliminuje problem pocenia się, a dzięki właściwościom termoregulacyjnym chroni przed przegrzaniem i wyziębieniem ciała śpiącej osoby, zapewniając zdrowy i spokojny sen.

Wełna najwyższej jakości eliminuje jonizację dodatnią, która ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, zamieniając ją na ujemną, która jest naturalna dla ludzkiego organizmu. To właśnie dzięki tym właściwościom pościel wełniana polecana jest alergikom.

Stosując pościel wełnianą możemy wpływać na zwiększenie odporności organizmu, a także w znacznym stopniu zmniejszać bóle mięśni. Wełna posiada właściwości antyreumatyczne, oraz działa profilaktycznie poprzez pobudzanie zakończeń nerwowych i polepszenie krążenia krwi.

Wełna leczy

Zaletą włókien wełnianych jest ich zdolność do poprawiania krążenie krwi. Mikro-masaż wywołany przez zetknięcie wełny z powierzchnią ciała pobudza i regeneruje, a wspomagając krążenie krwi zmniejsza ryzyko zawału mięśnia sercowego i polepsza ukrwienie mózgu co korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację.

Badania obserwacje dowodzą, że wysokiej jakości wełna nie powoduje podrażnień i bardzo rzadko uczula, dlatego wyroby wełniane polecane są również osobom ze skłonnościami do alergii. Zawarta w każdym włóknie lanolina czyli naturalny tłuszcz zwierzęcy, powleka każdy włos, nie dając możliwości powstawania bakterii i roztoczy.

Warto podkreślić, że lanolina działa również przeciwreumatycznie, zapewnia dobre oddychanie całą powierzchnią ciała, tonizuje, poprawia podskórne krążenie krwi co wpływa na opóźnienie procesów starzenia.

Wełna. Zdrowa aktywność

Niezwykłe właściwości włókien wełnianych znalazły uznanie także u sportowców i miłośników aktywnego trybu życia. Bielizna i odzież z wełny zapewniają przyjemność w bezpośrednim kontakcie z ciałem, są funkcjonalne i spełniają swoją rolę podczas każdego rodzaju aktywności fizycznej.

Dzięki sprężystości wyroby z włókien wełnianych nie przylegają całą swoją powierzchnią do ludzkiego, co pozwala na wytworzenie dodatkowej warstwy izolacyjnej powietrza. Zdolność włosa wełny do kurczenia się i rozprężania pod wpływem temperatury, pozwala na samoregulację temperatury, chroniąc przed wyziębieniem i przegrzaniem organizmu. Higroskopijność eliminuje problem potu i związanego z nim przykrego zapachu oraz sprawia, że cała wilgoć wydostaje się na zewnątrz, a ciało pozostaje suche.

Ubrania z wełny charakteryzują się zdolnościami antyalergicznymi, antystatycznymi oraz antybakteryjnymi, skutecznie zabezpieczają przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Cały szereg zalet można zawrzeć w kilku słowach: idealna temperatura, wygoda, świeżość i komfort.

Czyszczenie

Przy lekkim zabrudzeniu wyrobów wełnianych zalecane jest pranie na sucho.
Środek piorące przeznaczone do wełny, zawierające lanolinę należy rozprowadzić w niewielkiej ilości wody o temp. 30°C, doprowadzić do powstania piany a następnie miękką gąbkę zanurzając w pianie pocierać zabrudzoną powierzchnię.

  • Przy silniejszym zabrudzeniu wskazane jest pranie mokre.
  • Wodne pranie ręczne w środkach piorących zawierających lanolinę przeznaczonych do wełny.
  • Prać w temperaturze 30°C przez wygniatanie, nie wykręcać.
  • Rozwiesić w stanie mokrym.
  • Czekać aż do pełnego wysuszenia.
  • Nie prasować.Wyrobów nie należy odwirowywać mechanicznie.
  • Chronić przed działaniem promieni słonecznych.